Достапен луксуз

Made_in_Korea

Korean Premium

Ssang Yong е премиум марка со над 60-годишна историја. Познат и како "корејскиот Мерцедес", SsangYong не само што со името гарантира за нај-високиот можен квалитет на своите продукти, тој исто така им дава на клиентите можност за порачка на автомобил "по мерка", индивидуален до последниот детал. Се разбира, официјалниот увозник за Македонија - Мак Ратола, нуди и готови, внимателно конфигурирани решенија кои се на лагер во нашиот склад. Тие ги задоволуваат најчесто поставуваните барања на клиентите и подразбираат испорака веднаш.

Индивидуалниот пристап во конфигурирањето на автомобилот сосема природно го наоѓа својот развој во разработувањето на флексибилни лизинг шеми, а во сообразност со конкретните потреби на клиентот. Сега консултантите од Мак Ратола ќе Ви понудат не само автомобил, туку и лизинг изработен "по мерка" на Вашите желби: со првична уплата од 30% и долг рок на исплаќање, со остаточна вредност или со стекнување на правото на сопственост.

Промоција

Валидна за ограничени количества

Ниво на опременост Бензин CVVT 128 к.с. Дизел VGT 115 к.с.
6 MT 6 AT 6 MT 6 AT
Advance 4x2 14'900 15'800 17'000 17'900
Advance 4x4 - 17'100 18'300 19'200
Comfort 4x2 17'900 18'800 20'000 20'900
Comfort 4x4 - 20'100 21'300 22'200
Premium 4x2 19'500 20'400 21'600 22'500
Premium 4x4 - 21'700 22'900 23'800
6 MT = 6-степена механичка менувачка кутија
6 AT = 6-степена автоматска менувачка кутија AISIN

4x4

MADE IN KOREA

Промоционална цена со ДДВ 18% во евра

Нивоа на опременост

Подробен опис

Симни го описниот ценовник (PDF) - 200kB

Ниво Advance: од 14'900 евра

 • Мотор, погон и сопирачки

  eXGi 160 CVVT бензински мотор, 4-цилиндричен, вшмукувачки колектор со променлива должина - 128 к.с. ● 6 - степен мануелен менувач ● 2WD - погон на предните тркала ● Предно независно, задно торзионо потпирање ● Предни вентилирани диск сопирачки, задни диск сопирачки ● ABS - систем против блокирање на тркалата при сопирање, 4-канален ● EBD - електронско распределување на силата на сопирањето ● ESP - електронски систем за динамична контрола на стабилноста ● TCS - систем за контрола на влечна сила ● HBA - хидрауличен сопирачки асистент ● HSA - систем за помош при тргање на угорница ● ARP - систем против превртување ● EPS - електричен серво управувач ● Интелигентен систем за управување со три режими (нормален, комфор и спорт) ● ESS - светлосен стоп сигнал во случај на сообраќајна несреќа ● Бандажи од лесни легури 16" со гуми 205/60R ● Резервна гума ● TPMS - Систем за надгледување на притисокот во гумите ●

 • Надворешност

  Дневно светло (LED) ● Надолжни држачи за багажник на покривот ● Светла за магла интегрирани во предниот браник ● Комфорно затемнети стакла на втор и трет ред ● Електронско регулирање и греење на ретровизори ● Електронско собирање на ретровизори со вградени LED жмигавци ● Заден спојлер со интегрирано диодно стоп светло ●

 • Внатрешност

  Воздушни перници: предни, странични и завеса ● Воздушна перница за колената на возачот ● Активни наслони за глава на предните седишта ● Темпомат-систем за одржување на брзина (cruise control) ● Eлектронско регулирање на висината на светлата ● Борд компјутер со показател на средна потрошувачка, надворешна температура и др. ● Волан подеслив по висина ● Електрика на сите прозори ● Централно заклучување ● Радио подготовка: aнтена, инсталација и 6 звучници ● Пакет за пушачи ● Клима уред ● Регулирање на седиштето на возачот по височина ● Управување со аудио системот од воланот ● Кожа на воланот и рачката на менувачот ● ISOFIX систем за инсталирање на детско седиште ●

Опции за ниво Advance:

 • AEBS - автономен систем за итно сопирање ● FCWS - систем за предупредување на челен удар: 450;
 • Бандажи од лесни легури 18" Diamond cut со гуми 215/45R: 440;
 • Волан регулиран по длабочина: 80;

Ниво Comfort: од 17'900 евра

 • Ја вклучува целата опрема на ниво Advance и дополнително:

 • Бандажи од лесни легури 18" Diamond cut со гуми 215/45R ● Xenon предни фарови, со управување ● Автоматски фарови ● Електрохроматско затемнување на внатрешниот ретровизор ● Автоматски предни брисачи со сензор за дожд ● Висококонтрастна инструмент табла со избор помеѓу шест бои ● Двозонски климатроник ● Греачи на предните седишта ● Амбиентно осветлување ● Старт-стоп копче на инструмент таблата и електронско заклучување на столбот на управувачот ●

Опции за ниво Comfort:

 • AEBS - автономен систем за итно сопирање ● FCWS - систем за предупредување на челен удар: 450;
 • LDWS - систем за предупредување при напуштање на патната лента ● LKAS - активен асистент за задржување во патната лента ● HBAS - автоматско префрлување на кратки/долги светла ● TSRS - систем за распознавање на патните знаци: 330;
 • Волан регулиран по длабочина: 80;

Ниво Premium: од 19'500 евра

 • Ја вклучува целата опрема на ниво Comfort и дополнително:

 • AEBS - автономен систем за итно сопирање ● FCWS - систем за предупредување на челен удар ● LDWS - систем за предупредување при напуштање на патната лента ● LKAS - активен асистент за задржување во патната лента ● HBAS - автоматско префрлување на кратки/долги светла ● TSRS - систем за распознавање на патните знаци ● Сончев кров електричен, со функција за нагиб и отворање, со ролетна ● Волан регулиран по длабочина ● Кожен салон, перфориран ● Електрично регулирање на седиштето на возачот во 6 насоки ● Вентилирани предни седишта ● Загревање на воланот ●

Опции за сите нивоа:

 • eXDi 160 VGT дизел, 4-цил., со турбина со променлива геометрија - 115 к.с./300Нм: 2'100;
 • 6-степен автоматски менувач AISIN со директен избор: 900;
 • 4x4 AWD - погон на сите тркала сo електронско распределување на вртежниот момент ● 4WD Lock - електронски систем за AWD заклучување - ги заклучува осовините во однос 50:50 ● задно независно мултилинк потпирање: 1'300;

Аксесоари за сите нивоа:

 • Паркинг сензори - систем за помагање при паркирање (проекционен тип): 140;
 • Преклоплив клуч со вграден имобилајзер, далечинско управување и паничен аларм (2 парч.): 180;
 • Високо квалитетни патосници од отпорен на абење текстил: 80;
 • Преклоплива завеса за багажниот простор: 120;
 • Боја металик или со висок сјај: 330;
 • Tivoli BiColore - двобојна надворешност: 300;

Забелешки:

 • Гаранција: 5 години или 100'000 километри.
 • Промоцијата е во сила само за ограничен број автомобили.
 • Сите модели Tivoli, кои ги нуди Ratola, се произведени во Јужна Кореја во фабриките на SsangYong Motor Company со основни компоненти од јужнокорејски, јапонски и германски доставувачи, при тристепен систем за контрола на квалитетот.
 • Ratola® го задржува правото да извршува промени без претходно известување.

Нивоа на опременост во табеларна форма

Споредбена таблица

Ниво на опременост: Advance Comfort Premium
Мотор и менувач
eXGi 160 CVVT бензински, 4-цилиндричен - 128к.с./160Нм STD
eXDi 160 VGT дизел, 4-цил., со турбина со променлива геометрија - 115к.с./300Нм 2'100
6-степен мануелен менувач STD
6-степен автоматски менувач AISIN со директен избор 900
Drivetrain Advance Comfort Premium
2WD - погон на предните тркала STD
Предно независно, задно торзионо потпирање -
4x4 AWD - погон на сите тркала сo електронско распределување на вртежниот момент 1'300
4WD Lock - електронски систем за AWD заклучување - ги заклучува осовините 50:50
Предно независно, задно независно мултилинк потпирање
Предни вентилирани диск сопирачки, задни диск сопирачки STD
ABS - систем против блокирање на тркалата при сопирање, 4-канален STD
EBD - електронско распределување на силата на сопирањето STD
ESP - електронски систем за динамична контрола на стабилноста STD
TCS - систем за контрола на влечна сила STD
HBA - хидрауличен сопирачки асистент STD
HSA - систем за помош при тргање на угорница STD
ARP - систем против превртување STD
EPS - електричен серво управувач STD
Интелигентен систем за управување со три режими (нормален, комфор и спорт) STD
ESS - светлосен стоп сигнал во случај на сообраќајна несреќа STD
AEBS - автономен систем за итно сопирање 450
FCWS - систем за предупредување на челен удар
LDWS - систем за предупредување при напуштање на патната лента 330 ×
LKAS - активен асистент за задржување во патната лента
HBAS - автоматско префрлување на кратки/долги светла
TSRS - систем за распознавање на патните знаци
Бандажи од лесни легури 16" со гуми 205/60R STD × ×
Бандажи од лесни легури 18" Diamond cut со гуми 215/45R 440
Резервна гума STD
TPMS - Систем за надгледување на притисокот во гумите STD
Надворешност Advance Comfort Premium
Дневно светло (LED) STD
Сончев кров електричен, со функција за нагиб и отворање, со ролетна - × ×
Надолжни држачи за багажник на покривот -
Светла за магла интегрирани во предниот браник STD
Xenon предни фарови, со управување - ×
Комфорно затемнети стакла на втор и трет ред STD
Електронско регулирање и греење на ретровизори STD
Електронско собирање на ретровизори со вградени LED жмигавци -
Заден спојлер со интегрирано диодно стоп светло STD
Внатрешност Advance Comfort Premium
Воздушни перници: предни, странични и завеса STD
Воздушна перница за колената на возачот -
Активни наслони за глава на предните седишта STD
Темпомат-систем за одржување на брзина (cruise control) STD
Eлектронско регулирање на висината на светлата STD
Автоматски фарови - ×
Електрохроматско затемнување на внатрешниот ретровизор
Автоматски предни брисачи со сензор за дожд
Борд компјутер STD
Висококонтрастна инструмент табла со избор помеѓу шест бои - ×
Волан подеслив по висина STD
Волан регулиран по длабочина 80
Електрика на сите прозори STD
Централно заклучување STD
Радио подготовка: aнтена, инсталација и 6 звучници STD
Пакет за пушачи STD
Клима уред STD
Двозонски климатроник - ×
Кожен салон, перфориран - × ×
Греачи на предните седишта - ×
Регулирање на седиштето на возачот по височина -
Електрично регулирање на седиштето на возачот во 6 насоки - × ×
Вентилирани предни седишта
Управување со аудио системот од воланот STD
Кожа на воланот и рачката на менувачот STD
Загревање на воланот - × ×
ISOFIX систем за инсталирање на детско седиште STD
Амбиентно осветлување - ×
Старт-стоп копче на инструмент таблата и електронско заклучување на управувачот - ×
Аксесоари Advance Comfort Premium
Паркинг сензори - систем за помагање при паркирање (проекционен тип) 140
Преклоплив клуч со вграден имобилајзер, далечинско управување и аларм (2 парч.) 180
Високо квалитетни патосници од отпорен на абење текстил 80
Преклоплива завеса за багажниот простор 120
Боја металик или со висок сјај 330
Tivoli BiColore - двобојна надворешност 300
Цени Advance Comfort Premium
Промоционална цена со ДДВ 18% во евра евра 14'900 17'900 19'500

Легенда: - Опрема вклучена во цената, - Опција, × - Не е во понуда со тој пакет

Забелешки:

 • Гаранција: 5 години или 100'000 километри.
 • Промоцијата е во сила само за ограничен број автомобили.
 • Сите модели Tivoli, кои ги нуди Ratola, се произведени во Јужна Кореја во фабриките на SsangYong Motor Company со основни компоненти од јужнокорејски, јапонски и германски доставувачи, при тристепен систем за контрола на квалитетот.
 • Ratola® го задржува правото да извршува промени без претходно известување.

Симни табеларен ценовник (PDF) - 80kB